Edytorstwo – Redakcja tekstu

ul. Gołębia 16, p. 44, 31-007 Kraków
Fax
12 429-28-65
Poniedziałek 10.00 – 14.00, Wtorek 10.00 – 14.00, Środa nieczynne, Czwartek 10.00 – 14.00, Piątek 10.00 – 14.00, Sobota 09.00 – 13.00 (Sobota sekretariat czynny tylko w dni zjazdów), Niedziela nieczynne
Kwalifikacje studiów pierwszego stopnia
Składanie wymaganych dokumentów w sekretariacie, decyduje kolejność zgłoszeń
od 15.06.2017 do 30.09.2017
15 października 2017
Celem studiów podyplomowych: EDYTORSTWO - REDAKCJA TEKSTU jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych absolwentów wyższych uczelni, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów magisterskich w zakresie każdej specjalności. Studia są przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w wydawnictwie, bądź współpracą z wydawnictwem, które pragną się wyspecjalizować w redagowaniu publikacji. Program studiów obejmuje całokształt wiedzy merytorycznej w zakresie redakcji naukowej, redakcji technicznej, grafiki książki, poligrafii, bibliografii, prawa autorskiego, składu książki, projektowania publikacji. Jest to wiedza potrzebna dla uzyskania kompetencji niezbędnych podczas wykonywania wszystkich prac przygotowawczych służących wydaniu publikacji. Jest to oferta dla absolwentów wyższych uczelni, którzy pragną przygotować się do pracy na stanowiskach redaktorskich, bądź zdobytą wiedzę wykorzystać we własnych przedsięwzięciach gospodarczych o profilu wydawniczym.
soboty i niedziele w cyklu dwutygodniowym w godz.: sobota (10.15 – 18.00); niedziela (8.30 – 17.00)
kwestionariusz osobowy

a) oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (licencjackich), a w przypadku kandydata, który uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych na Uniwersytecie Jagiellońskim, poświadczoną przez pracownika uczelni kopię tego dyplomu,

b) kwestionariusz osobowy, według wzoru określonego w załączniku do zarządzenia,

c) poświadczoną przez pracownika jednostki kopię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia,

d) CV, list motywacyjny, trzy zdjęcia

Nazwa modułu kształcenia:

I semestr

Bibliografia – 15 godz. ćw.

Językowe podstawy edytorstwa – 20 godz. ćw.

Prawo autorskie, wydawnicze i prasowe – 15 godz. w.

Grafika książki – 15 godz. ćw. (2 grupy)

Zagadnienia poligraficzne – 15 godz. w.

Zagadnienia poligraficzne – 15 godz. ćw. w podziale na grupy

Redakcja techniczna – 10 godz. ćw.

Seminarium dyplomowe ( 2 grupy) – po 10 godz. każda.

II semestr

Skład książki – 20 godz. ćw (2 grupy)

Redakcja naukowa – 40 godz. ćw.

Projektowanie publikacji – 25 godz. ćw. (10 godz. w podziale na grupy)

Seminarium dyplomowe ( 2 grupy) – po 10 godz. każda

Słuchacz posiądzie znajomość zasad opracowania merytorycznego, naukowego, językowego i technicznego tekstów różnego typu, będzie miał podstawową wiedzę w zakresie grafiki książki, redakcji technicznej i poligrafii pozwalającą na ocenę projektu i analizę ścieżki jego realizacji, posiądzie wiedzę z zakresu pracy wydawnictwa, zrozumie prawa rządzące rynkiem wydawniczym i będzie umiał zanalizować repertuar wydawniczy, będzie dysponował podstawową znajomością prawa autorskiego przydatną do pracy w wydawnictwie, nabędzie następujące umiejętności: potrafi pozyskiwać informacje z literatury oraz innych właściwie dobranych źródeł; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski, formułować i uzasadniać opinie, potrafi opracować publikację merytorycznie, wykonać redakcję, adiustację i korektę tekstu, umie wykonać projekt książki, zanalizować go pod względem zasad czytelności tekstu i opracować publikację technicznie, potrafi wykonać makietę i złamać książkę w programie DTP, zgodnie z zasadami prawidłowego składu, umie używać języka XML i potrafi praktycznie wykorzystywać narzędzia nowoczesnych technologii.
prof. dr hab. Ewa Skorupa
otrzymanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych