Administracja publiczna

Administracja publiczna
ul. Bracka 12, pok. 9a, 31-005 Kraków
wtorek – piątek 11.00 – 14.00

Kolejność zgłoszeń; warunkiem przyjęcia na studia jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów I stopnia (licencjackich) lub magisterskich; rekrutacja odbywa się w drodze zapisów.

Termin składania dokumentów: od 6 do 13 września 2017 r. lub do wyczerpania limitu miejsc.

od 06.09.2017 do 13.09.2017
1.10.2017.
Celem studiów jest uzupełnienie, zaktualizowanie lub uzyskanie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu funkcjonowania organów administracji publicznej. Celem tych studiów jest również przekazanie umiejętności i wiedzy z zakresu rozwiązywania praktycznych problemów funkcjonowania administracji. Studia te ukierunkowane są na podnoszenie wiedzy absolwentów umożliwiającej pełnienie określonych funkcji w administracji (np. zastępcy kierownika urzędu stanu cywilnego – art. 6a ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego). Studia te pozwalają na uzyskanie wiedzy uzupełniającej z zakresu administracji.
Studia trwają dwa semestry, zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, w soboty i niedziele (od 8.00 do 20.00)
Odpis dyplomu ukończenia studiów I stopnia (licencjackich) lub magisterskich, kwestionariusz osobowy (do wydrukowania ze strony http://www.podyplomowe.uj.edu.pl ), dwa zdjęcia o wymiarach 37 x 52 mm, ksero dowodu osobistego.

Prawo ochrony środowiska (8 godz.),

Odpowiedzialność pracownika administracji publicznej (6 godz.),

Jawność działania administracji publicznej-udostępnienie i ochrona informacji w administracji (6 godz.),

Prawo pracy w administracji rządowej i samorządzie terytorialnym (6 godz.),

Zarządzanie samorządowymi jednostkami organizacyjnymi (8 godz.),

Prawo budowlane, ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym (8 godz.),

Fundusze UE wykorzystywane przez samorządy terytorialne w Polsce (12 godz.),

Gospodarka nieruchomościami Skarbu Państwa i samorządów terytorialnych (10 godz.)

Wiedza: absolwent ma wiedzę w zakresie podstaw prawa cywilnego, prawa pracy, prawa urzędniczego, prawa administracyjnego, prawa podatkowego i finansów publicznych na tle innych nauk społecznych, zna i rozumie podstawowe pojęcia funkcjonowania organów administracji rządowej i samorządowej, zasady wykonywania przez nie zadań publicznych i gospodarowania zasobami finansowymi oraz zarządzania w administracji publicznej, posiada podstawową wiedzę o ustroju administracji publicznej, strukturach i funkcjonowaniu państwa, jego instytucji, a także innych jednostek oraz zna i rozumie zasady udostępniania informacji o administracji i sposobie wykonywania przez nie zadań publicznych.

Umiejętności: absolwent potrafi prawidłowo interpretować podstawowe zjawiska prawne oraz ekonomiczne w zakresie nauk o administracji w szczególności związanych z funkcjonowaniem organów administracji samorządowej, w szczególności w zakresie wykonywania zadań publicznych, ma umiejętność wykorzystywania i prawidłowego posługiwania się podstawową wiedzą z zakresu nauki o prawie i administracji i podstawową wiedzę ekonomiczną i potrafi pozyskiwać dane dla analizowania procesów i zjawisk w zakresie nauk o administracji, potrafi samodzielnie zinterpretować i wykorzystać podstawowe instytucje prawa materialnego dotyczące spraw załatwianych na poziomie administracji terenowej oraz procedury zmierzającej do podjęcia decyzji (procedury administracyjnej, procedury podatkowej i procedury wyborczej oraz referendalnej).

Kompetencje: absolwent ma świadomość ważności i zrozumienie procesu skutecznego komunikowania się, potrafi doskonalić oraz uzupełniać nabytą wiedzę i umiejętności a także rozumie potrzebę stałego doskonalenia się, wykazuje predyspozycje do efektywnego działania, wykazuje gotowość prawidłowego identyfikowania i rozstrzygania zagadnień dotyczących funkcjonowania administracji publicznej zgodnie z zasadami prawa.

Dr hab. Kazimierz Bandarzewski
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych