Chemia dla nauczycieli

12 663 20 66, 12 663 22 37
Fax
poniedziałek – piątek 10.00 – 14.00
Przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne. Uprawnienia do nauczania innego przedmiotu.
Kolejność zgłoszeń
od 15.05.2017 do 22.09.2017
Studia Podyplomowe „Chemia dla nauczycieli” prowadzone są przez Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1970 r. Wykłady, seminaria i ćwiczenia prowadzone są przez pracowników Wydziału Chemii UJ posiadających wiedzę i doświadczenie z zakresu dydaktyki akademickiej i szkolnej.
Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego Wybrane piątki od 13:45-20:30 oraz wybrane soboty od 8:00-14:45

Podanie

Kwestionariusz osobowy

1 zdjęcie

Odpis Dyplomu

Kserokopia dowodu osobistego

Moduły i  liczba godzin:

Chemia nieorganiczna 65 godz.

Chemia organiczna z elementami biochemii 80 godz.

Chemia ogólna z elementami chemii fizycznej 65 godz.

Osiągnięcia współczesnej chemii 30 godz.

Podstawy chemii dla nauczycieli 30 godz.

Dydaktyka chemii 60 godz.

Technologia informacyjna w nauczaniu chemii 15 godz.

Elementy ochrony środowiska 15 godz.

Historia nauk przyrodniczych 15 godz.

Praktyka szkolna 60 godz.

SUMA: 435 godz.

Ogólne efekty kształcenia

Absolwent posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do kompleksowej realizacji dydaktycznych zadań szkoły w zakresie przedmiotu chemia na różnych poziomach edukacji szkolnej, w tym do samodzielnego przygotowania i dostosowania programu nauczania do potrzeb i możliwości uczniów; wykazuje umiejętność uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w tym środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania informacji oraz multimedialnych pomocy dydaktycznych; umiejętnie komunikuje się przy użyciu różnych technik, zarówno z osobami będącymi podmiotami działalności pedagogicznej, jak i z innymi osobami współdziałającymi w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz specjalistami wspierającymi ten proces; charakteryzuje się wrażliwością etyczną, empatią, otwartością, refleksyjnością oraz postawami prospołecznymi i poczuciem odpowiedzialności; jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych wynikających z roli nauczyciela.

Wiedza

• Dysponuje wiedzą z zakresu chemii ogólnej, fizycznej, nieorganicznej, organicznej, biochemii oraz edukacji ekologicznej w stopniu pozwalającym na realizację tych zagadnień podczas nauczania chemii na różnych poziomach edukacji szkolnej.

• Potrafi omówić podstawowe pojęcia, prawa i zjawiska chemiczne; opisuje właściwości najważniejszych pierwiastków i związków chemicznych; dostrzega zależność pomiędzy budową substancji a jej właściwościami fizycznymi i chemicznymi.

• Potrafi omówić przepisy dotyczące składowania, wykorzystania i utylizacji substancji chemicznych w pracowni szkolnej.

• Dysponuje wiedzą pozwalającą wykazać interdyscyplinarny charakter chemii, jej najnowsze osiągnięcia i różnorodne zastosowanie we współczesnym świecie oraz wpływ przemysłu i technologii chemicznej na środowisko.

Umiejętności

• Korzysta z chemicznych tekstów źródłowych, biegle wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne do pozyskiwania, przetwarzania, tworzenia i prezentowania informacji. Krytycznie odnosi się do pozyskiwanych informacji.

• Posiada umiejętność samodzielnego planowania i opracowywania scenariuszy lekcji z uwzględnieniem doświadczeń ilustrujących omawiane treści.

• Bezpiecznie posługuje się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi, projektuje i przeprowadza doświadczenia chemiczne w pracowni chemicznej, potrafi opracować i zrealizować działalność szkolnej pracowni chemicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie składowania, użytkowania i utylizacji substancji chemicznych.

• Dyskutuje na temat współczesnych nurtów badawczych w naukach przyrodniczych i na tematy dotyczące wybranych zagadnień z tej dziedziny posługując się językiem naukowym typowym dla nauk chemicznych. Dostrzega związki i zależności między chemią a innymi obszarami nauk przyrodniczych.

Kompetencje społeczne

• Ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności. Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i systematycznego doskonalenia swoich umiejętności.

• Wykazuje zainteresowanie chemią i naukami przyrodniczymi. Potrafi formułować opinie na temat podstawowych zagadnień przyrodniczych i popularyzować wiedzę z tej dziedziny nauki.

• Dostrzega problemy społeczne i środowiskowe oraz właściwe na nie reaguje.

dr Paweł Bernard
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.